Open Call for Visual Artists

Clandestino Festival är en prisad festival för musikaliska äventyr bortom gränser. Tidigare år har vi samarbetat med konstnärer som Trinh T Minh-ha, Hito Steyerl och Rhizomatiks, bara för att nämna några. I den senaste upplagan av Clandestino Festival presenterade vi Sahab Museum – ett virtuellt museum med konst från Gaza, utvecklat och skapat av Hawaf Collective. 

För den 23:e upplagan av Clandestino Festival 29 maj – 1 juni söker vi nu konstnärer med uppdrag att producera en intervention under festivalen med utgångspunkt i Walter Benjamins tankar om historiens ängel.

Vi söker olika former av verk – såväl fysiska som kan installeras både inomhus och utomhus, men även performance-, video- och ljudverk. Förslag kan gälla befintligt arbete, pågående projekt eller nytt verk som kommer att inspireras av idén med festivalen, där alla konstformer är intressanta.

Vi erbjuder ett arvode på 9 000 kr enligt MU-avtalet. Utöver arvodet står vi för kostnader vad gäller viss installation samt tekniska behov. Vi erbjuder inte ekonomisk ersättning för produktion av nya verk.

Ladda ner Open Call & FAQ.

Ansökningskrav:

– ett statement kopplat till temat, max 500 tecken
– förslag på ett arbete relaterat till den öppna utlysningen, max 1 500 tecken
– CV, max 1 A4
– 3-5 bilder från tidigare verk från de senaste 5 åren; om video eller ljudverk ingår länkas detta i pdf:en (max 5 min)

Bifoga ansökan som ett PDF-dokument på högst 5 MB. Skicka din ansökan till: press@clandestinofestival.org senast den 15 december.